O plemeni

Australský ovčák

Povaha

Australský ovčák je pes s nadprůměrnou inteligencí, je dokonce tak inteligentní, že zaujímá jedno z prvních míst v žebříčcích IQ mezi všemi psy. Má ve svých genech silně zakořeněný pastevecký a ochranitelský pud. Je to pes velmi oddaný svému pánu a rodině, a při jejich obraně je schopen nasadit život. Je spolehlivý, ostražitý, vytrvalý, rychle a rád se učí, a vůči cizím lidem a zvířatům není nepřátelský, přestože dokáže být rezervovaný a autoritativní. Je výborným rodinným společníkem, ale je také hodně závislý na své rodině a miluje kontakt s člověkem. Má rád hodně prostoru a miluje plavání. Možná ze všeho nejraději má ale rád běhání vedle koně. Australský ovčák je velký pracant, a proto musí být neustále něčím zaměstnán, aby se nenudil a nenacházel si zábavu sám. Pro své výjimečné vlastnosti je používán při agility, psích sportech, ale i v záchranářských složkách.

Popis

Australský ovčák je silný pes střední velikosti s obdélníkovou stavbou těla. Průměrná výška v kohoutku u psa je 51 až 58,5 cm a u fen 46 až 54 cm. Váha bývá mezi 18 a 28 kg. Hlavu má silnou, suchou, vyváženou k tělu, černý nebo hnědý nos, mandlové oči, které můžou být hnědé, modré, jantarové, ale i dvoubarevné a trojúhelníkovité uši, které mohou být překlopené i visící. Hřbetní linie je rovná, silná, hrudník hluboký, avšak ne široký. Žebra jsou dobře klenutá a břicho mírně vtažené. Ocas je rovný, přirozeně dlouhý nebo zkrácený. Srst je jemná, lesklá a může být rovná až lehce zvlněná. Hustota podsady se mění s ročním obdobím, srst však vždy dobře chrání před vodou a chladem. Existuje několik barevných variant: blue merle (modře mramorovaná), red merle (játrová), black solid (černá) a red solid (červená). Všechny barvy mohou (ale nemusí) mít bílé nebo hnědé znaky. Průměrná délka života je 12 až 14 let. 

Klasifikace FCI

Podle FCI (Mezinárodní kynologická federace) je australský ovčák zařazen do skupiny I. – Ovčáčtí a honáčtí psi, sekce 1 – Ovčáci, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je AO. Původním využitím to byl hlídač ovcí, dnes společník, hlídač, záchranář.

Historie plemene australský ovčák

Přesný původ plemene je celkem nejasný, existují minimálně dvě teorie, jak australský ovčák vznikl. Jedna tvrdí, že jeho předchůdci byli ovčáčtí psi Basků, kteří migrovali z Evropy do Austrálie a potom do Ameriky, kam si sebou přivezli jak speciální plemeno ovcí Merino, tak své „malé modré psy”, potomky pyrenejských a katalánských ovčáků, přikřížené s německou kolií a dalšími evropskými ovčáckými plemeny. Jiná teorie uvádí, že australský ovčák vznikl křížením britských a španělských ovčáckých psů, kteří se do Ameriky dostali s evropskými emigranty. Jisté ale je, že navzdory svému jménu vzniklo toto plemeno, tak jak ho známe dnes, v Americe. Největšího rozmachu a popularity dosáhl australský ovčák ve 20. století, díky své účasti na výstavách dobytka a koní, kde překvapoval diváky svými dovednostmi.

Základní péče

Toto plemeno je zatížené některými genetickými vadami, které se mohou, ale nemusí projevit. Jde především o nemoci očí, dysplazii kyčelního kloubu a epilepsii. Srst stačí vyčesávat jednou za týden, v době línání častěji. Australský ovčák potřebuje časté vycházky a hodně pohybu, takže je vhodné sebou brát něco na aportování, protože je to přirozený aportér. Obecně se dá říci, že potřebuje, abyste se mu věnovali několik hodin denně.

Zajímavostí je, že Indiáni tyto psy nazývali „psi s očima duchů”, pro jejich zajímavou barvu. Australští ovčáci byli také mezi psy, kteří pomáhali záchranářům po útoku na WTC v New Yorku v září 2001 (v sutinách cítí člověka až na 30 m).

Naše zkušenosti:

Aussíci jsou obecně velmi kontaktní psi, potřebují lásku a pozornost svého páníčka a pokud mu jí dáte vrátí vám to tisíckrát a ani nemusíte každý den na sálodlouhé procházky.. Zároveň není aussík jako aussík, naše holky jsou zdárný příklad- Bailey se narodila pro sport a mohla by lítat od rána do večera, nosit aporty apod.. Oproti tomu Brownie je gaučák a s Aussíkem toho moc společného nemá 😀 Pozor na jejich chytrou hlavu, lehce si vás otočí kolem prstu a místo abyste trénovali vy je dočkáte se toho že trénují oni vás..:)) Často se mě lidé taky ptají na chlupy.. No padají, hodně padají, ale máme sušičku a robotický vysavač a taky jsme smíření s tím, že jsme zkrátka psí rodina a chlupy k nám patří jak se říká : “Psí chlupy jsou takové naše flitry” 🙂 Kdybych měla říct jedno slovo co pro mě tohle plemeno znamená bylo by to LÁSKA! Pokud jste se rozhodli pro toto plemeno, tak vám držíme palce ať najdete toho nejlepšího parťáka pro vás..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *